Jak znaleźć pracę po 50-tce?
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na regularny wzrost udziału osób starszych w populacji kraju. To zjawisko wymaga dostosowania strategii zatrudnienia i stworzenia warunków sprzyjających aktywności zawodowej silversów. Jako agencja pracy rozjaśnimy Ci parę kwestii związanych z rekrutacją pokolenia silversów, do którego być może należysz. Dzięki temu zyskasz pewność siebie i ruszysz w drogę po kolejne […]
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na regularny wzrost udziału osób starszych w populacji kraju. To zjawisko wymaga dostosowania strategii zatrudnienia i stworzenia warunków sprzyjających aktywności zawodowej silversów. Jako agencja pracy rozjaśnimy Ci parę kwestii związanych z rekrutacją pokolenia silversów, do którego być może należysz. Dzięki temu zyskasz pewność siebie i ruszysz w drogę po kolejne doświadczenia zawodowe.
Spis treści
Jakimi pracownikami są silverzy?
Określenie „silversi” stosowane jest w odniesieniu do osób po 50. roku życia, które są aktywne zawodowo. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego i nawiązuje do siwych włosów, które stereotypowo kojarzone są z tym wiekiem.
Pokolenie silversów to pokolenie pracowników, które dorastało w czasach dużych przemian społecznych i gospodarczych, dzięki którym sprostali wielu wyzwaniom i zdobyli bogate doświadczenie zawodowe. To grupa osób o silnym charakterze, która ceni sobie stabilizację i bezpieczeństwo. Do pracy motywuje ich dobre wynagrodzenie, elastyczny czas pracy, dobra reputacja firmy oraz możliwość własnego rozwoju.
Pracownicy z tej grupy wyróżniają się nie tylko cennymi przeżyciami, którymi mogą podzielić się z młodszym personelem, ale i stabilnością emocjonalną, zdolnością do wielopoziomowego krytycznego myślenia i analizowania zdarzeń, dokładnością przy wykonywaniu obowiązków, a także umiejętnościami zarządzania zespołem, które dobrze sprawdzają się na stanowisku lidera, mentora czy menedżera.
Dlaczego warto zatrudnić osoby 50+?
Zaangażowanie pracowników 50+ w rynek pracy niesie ze sobą wiele korzyści. Wielu firmom pozwala to uniknąć tzw. luki kompetencyjnej, która może powstać w wyniku przejść na emeryturę. Takie zatrudnienia stają się też źródłem rozwoju przedsiębiorstwa i jego biznesu.
Dzięki bogatemu doświadczeniu silversów, połączonym z energią i umiejętnościami technologicznymi młodszych pracowników, firma jest w stanie stworzyć zespół odnoszący pomyślne efekty swej pracy. Osoby ze starszego pokolenia posiadają cenne umiejętności, które mogą poprawić jakość pracy w firmie, co obu stronom przyniesie znaczne korzyści i przyczyni się do wspólnego sukcesu.
Jakie są największe zalety srebrnej generacji?
Silversi mogą dzielić się z młodszymi pracownikami bogatym doświadczeniem zawodowym i wielopłaszczyznową wiedzą. Są też zazwyczaj bardzo zmotywowani do pracy i zaangażowani w swoje obowiązki. Odznaczają się również lojalnością wobec swoich pracodawców i rzadziej zmieniają miejsce pracy. Silversi mają dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne, co pozwala im na efektywną komunikację, szybkie rozwiązywanie problemów i pracę w zespole. Ich kreatywność i innowacyjność często daje świeże spojrzenie na problemy i pomaga znaleźć innowacyjne rozwiązania.
Wiara w potencjał silversów to dla firm inwestycja w przyszłość. Dzięki odpowiednim działaniom można nie tylko zapobiec negatywnym skutkom starzejącego się społeczeństwa, ale również stworzyć warunki do dynamicznego rozwoju zarówno dla firm, jak i starszego pokolenia.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – jak pokonać stereotypy?
Przede wszystkim należy uwierzyć w siebie i w to, że praca po 50-tce jest możliwa. Trzeba być również świadomym tego, że nie mamy wpływu na przebieg wszystkich procesów rekrutacyjnych i sukces jest możliwy tylko wtedy, gdy obie strony wzajemnie spełniają swoje wymagania. Nie mniej jednak, jako kandydat, masz możliwość zaprezentowania się z najlepszej strony i udowodnienia, że nie jesteś stereotypowym starszym człowiekiem.
- Pójdź na rozmowę z dobrym nastawieniem.
- Nie bój się mówić o swoich doświadczeniach zawodowych, pasjach i umiejętnościach.
- Wykaż swoją determinację i chęć do nauki – szkolenia są ważnym elementem rozwoju zawodowego oraz osobistego.
- Bądź otwarty na nowoczesne rozwiązania technologiczne – wszystkiego można się nauczyć.
- Jeśli nie jesteś czegoś pewien, zapytaj – nie musisz być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, ale ważne jest abyś chciał je poznać i zrozumieć.
Jak przygotować CV, które wyróżni doświadczonego kandydata?
Jako doświadczona agencja pracy Full Job, wiemy, że CV jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a co więcej może mieć wpływ na cały proces rekrutacji i ostateczną decyzję pracodawcy. Nie musisz zamieszczać tam swojego wieku, ale warto opracować spis Twojego nabytego doświadczenia zawodowego podkreślając wszelkie korzyści z niego wynikające. To bardzo często wystarczy, aby przyciągnąć uwagę osoby rekrutującej na dane stanowisko.
Warto zwrócić też uwagę na styl jakim piszesz CV. Nie rób tego w sposób opisowy, zaznaczając, że coś wydarzyło się “przed laty” – postaw na przedstawienie konkretnych informacji oraz swoich zalet i pasji. Z pewnością jesteś przecież barwnym człowiekiem, posiadającym bogatą osobowości i ciekawe zainteresowania. Pamiętaj, że w CV nie liczą się tylko kompetencje czysto zawodowe, ale również te miękkie, tj. komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole i rozwiązywania problemów.
Aktualizacja umiejętności – jak dostosować się do współczesnych wymagań?
Niezależnie od branży, w każdym procesie rekrutacyjnym liczą się predyspozycje i umiejętności zawodowe kandydatów. Wielokrotnie pracodawcy oczekują konkretnego doświadczenia w danej dziedzinie, zatem jeśli myślisz o poszukiwaniu pracy, koniecznie sprawdź aktualne wymagania rynku i postaraj się nabyć wymagane umiejętności. Rynek zawodowy oferując dużą ilość szkoleń, kursów i dostępu do informacji daje możliwość ciągłego rozwoju. Warto z tego skorzystać, aby dostać swoją upragnioną posadę.
Zmiana kariery – nie bój się nowych wyzwań
Życie stawia przed nami różne wymagania. Jeżeli znalazłeś się w momencie, w którym szukasz pracy po 50 roku życia, nie bój się nowych wyzwań i obowiązków. Zmiana kariery lub rozwój w lepszej i przyszłościowej firmie będą dla Ciebie bagażem nowych doświadczeń i zdobytych umiejętności, dzięki którym rozwiniesz się nie tylko zawodowo ale również osobiście.
Jeśli myślisz o całkowitym przebranżowieniu się, bądź wytrwały i szukaj do momentu aż uda Ci się znaleźć coś, co spełnia wszelkie Twoje wymagania i preferencje. Człowiek nigdy nie jest za stary na naukę i rozwój – jeśli pokonasz w sobie to stereotypowe przekonanie być może dopiero w okresie po 50-tce zaczniesz robić to, co chciałeś robić przez całe życie, ale nie umiałeś tego odnaleźć.
Firmy na współczesnym rynku pracy są coraz bardziej otwarte na zatrudnienie osób z pokolenia silversów i dopasowują swoje metody działań do nowej grupy potencjalnych pracowników. Często oferują wiele szkoleń i kursów, dzięki którym personel ma możliwość kształcenia i pozyskiwania nowych doświadczeń.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego, zacznij od samodzielnego pozyskiwania wiedzy. Internet oferuje wiele bezpłatnych webinarów, do których możesz się zapisać, aby zbudować pewność siebie. Jako agencja pośrednictwa pracy, służymy również pomocą w znalezieniu zawodowych szkoleń lub kursów, dopasowanych do interesującego Cię stanowiska.
Dlaczego warto inwestować w rozwój osobisty po 50-tce?
Rozwój osobisty jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka i nie można z niego rezygnować. Pozwala on poznać siebie i swoje ograniczenia oraz zdobywać coraz to nowsze umiejętności. Niezależnie od tego, czy masz 20 czy 50 lat, realizowanie swoich pasji, zainteresowań czy budowanie kariery zawodowej to zawsze dobry krok.
Inwestycja w siebie pomaga w utrzymaniu stabilnego stanu psychicznego, co polepsza jakość i komfort życia, dzięki budującemu się poczuciu satysfakcji. Tym sposobem zmniejsza się możliwość zachorowania na depresję oraz popadania w destrukcyjne myśli związane ze stereotypowym podejściem co do wartości osób starszych.