Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa o pracę może być stresującym wydarzeniem, zwłaszcza kiedy trzeba ją odbyć pierwszy raz. W końcu to od niej zależy czy kandydat zostanie przyjęty na stanowisko, o które się ubiega. Odpowiednie przygotowanie pomoże zminimalizować niepotrzebny stres i oswoi Cię z sytuacją, która ma nadejść. Wbrew pozorom rozmowy rekrutacyjne wcale nie są takie straszne i pomimo różnic w wewnętrznej organizacji takich spotkań, ogólny ich zarys jest dość podobny. Jako agencja pracy na co dzień zajmująca się procesami rekrutacyjnymi przedstawiamy kilka ważnych porad, które być może ułatwią Ci zrozumienie na czym polega czekająca Cię rozmowa oraz czego możesz się na niej spodziewać.
Dlaczego rozmowa o pracę jest ważna?
Wiele firm traktuje rozmowę kwalifikacyjną jako kluczowy element, dzięki któremu mogą poznać bliżej potencjalnych pracowników, a co za tym idzie: ich osobowość oraz styl bycia, ale także talenty i umiejętności, o których nie zawsze mowa w CV. I choć wiedza czy umiejętności wychodzą w trakcie, to już podczas rozmowy o pracę, można poznać czyjeś zaangażowanie i stan jego odpowiedzialności. Ma to dla firmy bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwala wysnuć perspektywę przyszłej współpracy.
Na taką rozmowę zaprasza się zwykle wielu kandydatów, aby pracodawca mógł zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada potrzebom firmy. Rozmowa o pracę dla samego kandydata również wiąże się z podobnymi korzyściami, ponieważ to właśnie w tym monecie i on ma możliwość sprawdzenia czy miejsce pracy mu odpowiada. Spotkanie często pozwala też osobiście poznać przyszłego pracodawcę, co również może mieć wpływ na ostateczną decyzję o podjęciu pracy w danym miejscu.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Praktyczne porady
Poniżej przedstawimy praktyczne porady, które pomogą Ci zrobić doskonałe wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Pamiętaj, że profesjonalna agencja pracy może być cennym sojusznikiem w Twoich staraniach o wymarzone stanowisko, oferując wsparcie i cenne wskazówki na każdym etapie rekrutacji. Przygotuj się do zaprezentowania swojej najlepszej wersji i zwiększ swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady!
- Przeczytaj dokładnie ogłoszenie pracodawcy
Jeszcze raz zapoznaj się z wymaganiami oraz obowiązkami stawianymi przez pracodawcę. Warto zapamiętać ofertę dotyczącą umowy oraz finansów. Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, rozmowa to idealny moment, aby je rozwiać.
- Przejrzyj jeszcze raz swoje CV
Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej najczęstszymi pytaniami są te wynikające z Twojego CV: Twoje zainteresowania, doświadczenie zawodowe czy wykształcenie. To co zdążyłeś już pokrótce przedstawić, będzie wymagało rozwinięcia, z uwzględnieniem Twoich mocnych stron oraz oczekiwań odnośnie pracy.
- Zabierz ze sobą wymagane dokumenty
Zazwyczaj potrzebne dokumenty przekazywane są elektronicznie. Jednak dobrze jest mieć je w formie fizycznej również na rozmowie, aby w każdej chwili móc je okazać. Do takich dokumentów należą zazwyczaj: CV, świadectwa z poprzednich miejsc pracy i ukończonych szkół oraz referencje.
- Przygotuj sobie pytania do rekrutera
Rozmowa rekrutacyjna to również czas na pytania zadawane przez kandydata. Jeśli cokolwiek Cię interesuje, a w ogłoszeniu nie uzyskałeś na to odpowiedzi – to najlepszy moment, aby zadać je właśnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Postaraj się nie stresować
Stres potrafi być paraliżujący więc nie daj się mu dopaść. Pamiętaj, że rozmowa o pracę nie jest niczym strasznym i pokaż się z jak najlepszej strony. To wszystko co możesz w tej kwestii zrobić. Twoje umiejętności i kompetencje obronią się same.
O czym jeszcze pamiętać w trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby się nie spóźnić. Najlepiej by było, gdybyś pojawił się na miejscu 10 min przed umówionym spotkaniem. Podczas rozmowy staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy – udowodni to Twoją szczerość oraz zbuduje wstępne zaufanie. Dokładnie słuchaj i nie bój się odpowiadać na pytania. Jeśli czegoś nie jesteś pewien, zapytaj, aby później nie mieć wątpliwości. Pamiętaj także, żeby na czas rozmowy wyciszyć telefon. Niech nic nie będzie w stanie Cię rozproszyć lub przerywać rozmowy.
Jak się ubrać na rozmowę o pracę?
Zwykło się uważać, że na rozmowę o pracę powinno się ubierać w strój galowy, znany wszystkim z czasów szkolnych. Garnitur lub koszula i ciemna spódnica to formalny dress code ale nie jest on rygorystycznie wymagany. Trzeba jednak pamiętać, że ubiór powinien być czysty i schludny. Lepiej postawić też na stonowane niż intensywne kolory. Ogólny wygląd powinien być skromny, a nie wyzywający. Profesjonalizm i odpowiedzialność przejawią się w doborze odpowiedniego stroju do miejsca i sytuacji, w jakiej się znajdziesz, w zależności od miejsca pracy o jaką się ubiegasz.
Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę
Pytania na rozmowie o pracę mogą się różnić w zależności od branży, firmy, zakresu działalności firmy. Czasami są one całkiem ogólne i dotyczą Ciebie, Twoich zainteresowań lub mocnych stron, a czasami kompetencji i umiejętności w konkretnych zadaniach, jakie w pracy zostaną Ci przydzielone.
Niektóre firmy w czasie rozmowy rekrutacyjnej pytają też o to czy wiesz coś o nich lub znasz ich idee, ale jest to coraz rzadsze zjawisko. Może pojawić się jednak pytanie o to, dlaczego chcesz pracować w danej firmie lub co skłoniło Cię do wysłania CV. Jeżeli posiadasz już doświadczenie zawodowe, standardowym pytaniem może okazać się też, dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy lub jak Ci się tam pracowało. Odnośnie firmy, w której właśnie starasz się o stanowisko pytanie może dotyczyć tego, czego spodziewasz się od pracodawcy albo jak widzisz Waszą współpracę.
Rozmowa kwalifikacyjna to również dobry moment na przedyskutowanie kwestii umowy, czasu pracy czy zarobków. Najczęściej zdarza się tak, że pracodawca albo rekruter przedstawia Ci te warunki, ale bywa też, że pyta o Twoje oczekiwania lub daje możliwość negocjacji.
W niektórych firmach, schemat rozmowy o pracę zawiera też pytania dotyczące Twojej codzienności i przyszłości. np. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?, Co motywuje Cię do pracy?, Z jakimi ludźmi lubisz pracować? lub: Jakie masz zawodowe cele albo dotychczasowe osiągnięcia?. Te wszystkie pytania mają na celu poznać Cię jako osobę oraz potencjalnego przyszłego pracownika.
Podsumowanie
Do rozmowy o pracę należy podejść spokojnie. Na niektóre elementy w procesie rekrutacyjnym i tak nie będziesz mieć w wpływu, ale to co możesz zrobić na pewno, to pokazać siebie z jak najlepszej strony i w pełni naturalnie. Rozmowa kwalifikacyjna to dobry moment na przedstawienie wizerunku zarówno kandydata jak i samej firmy. To czas, gdy obie ze stron mogą zaprezentować swoje zalety, kompetencje oraz zaangażowanie w przyszłą współpracę.
Pamiętaj, pracodawca będzie chciał zobaczyć, że zależy Ci na podjęciu pracy w jego firmie. A skoro umówił się z Tobą na rozmowę, to oznacza, że Twoje CV wywarło na nim dobre wrażenie. Idź zatem z nastawieniem, że nie jesteś przypadkową osobą, a kimś kto ma szansę na zajęcie oferowanego stanowiska. Tylko spokój i odpowiednie nastawienie sprawią, że poczujesz się na spotkaniu swobodnie i bez problemu poradzisz sobie ze wszystkimi pytaniami.